Answer:
Instructions are listed below.
Explanation:
Giving the following information:
One set (small) sells for $77 with variable costs of production for the set at $50. Another set (large) sells for $152 with variable costs of $100.
Contribution margin= selling price - unitary variable cost
Contribution margin Small Set= 77 - 50= $27 per unit.
Contribution margin Large Set= 152 - 100= $52 per unit.
Answer:
$ 2,043.14
Explanation:
The shelf price for the two items are $924.95 and $12, 695.95
The total price for both will be
=924.95 + 12, 695.95
=$13, 620.9
A 15% discount on both equals to 15/100 x 13,620.9
=0.15 x 13,620.9
=2,043.135
=$ 2,043.14
Answer:
2. 9 million
Explanation:
We know that
Unemployment rate = Number of unemployed workers ÷ Civilian labor force
6% = Number of unemployed workers ÷ 150 million
So, the number of unemployed workers would be
= 150 million × 6%
= 9 million
We simply applied the unemployed rate so that the number of unemployed workers could come
All other information given is of no significance. So, ignored it
Answer:
Explanation:
Data given and notation
represent the sample mean
represent the standard deviation for the sample
sample size
represent the value that we want to test
represent the significance level for the hypothesis test.
t would represent the statistic (variable of interest)
represent the p value for the test (variable of interest)
State the null and alternative hypotheses.
We need to conduct a hypothesis in order to determine if the mean is lower than 5600, the system of hypothesis would be:
Null hypothesis:
Alternative hypothesis:
We don't know the population deviation, so for this case is better apply a t test to compare the actual mean to the reference value, and the statistic is given by:
(1)
t-test: "Is used to compare group means. Is one of the most common tests and is used to determine if the mean is (higher, less or not equal) to an specified value".
Calculate the statistic
We can replace in formula (1) the info given like this:
Answer:
Vo = <u>C1 </u> + <u>C2 + V2</u>
1 + k (1 + K)2
Vo = <u>$129,600 </u> + <u>$129,600 + $3,200,000</u>
1 + 0.14 (1 + 0.14)2
Vo = $113,684.21 + $2,562,019.08
Vo = $2,675,703.29
The correct answer is C
Explanation:
The current value of the business equals cashflow in year 1 divided by 1 + K plus the aggregate of cashflow and sales value in year 2 divided by 1 + k raised to power 2.