Answer:
0.01364
Step-by-step explanation:
It is given that,
A store sells a 33-pound bag of oranges for $3.60 and a 55-pound bag of oranges for $5.25.
Price per pound of 33 pound bag is 3.60/33 = 0.10909 price per pound
Price per pound of 55 pound bag of oranges is 5.25/55 = 0.09545 price per pound
Difference between price per pound for the 33-pound bag of oranges and the price per pound for the 55-pound bag of oranges is :
D = 0.10909 - 0.09545
D = 0.01364
Therefore, this is the required solution.
Answer:
Volume A= one third
Step-by-step explanation:
Use volume B
Answer: E. The population decreased by 11% each year.
Step-by-step explanation: In A, the pollution increases at a constant rate, but in a linear way, in other words in each day, the pollution increases 10 grams; The same goes for C: ice "grows" a few milimeters each day; In D, as volume is calculated by the multiplication of π and its radius, the increase in the volume is still linear. In B, the proportionality is related to the power of the turbine not the growth or decay of it. In E, a population grows or decreases in a form of A=A₀(1±r)^t. In this case: A = A₀ (1-0.11)^t.
In conclusion, the function that better describes an exponential growth or decay is the decrease of a population.
Answer:
The approximate probability that more than 360 of these people will be against increasing taxes is P(Z> <u>0.6-0.45)</u>
√0.45*0.55/600
The right answer is B.
Step-by-step explanation:
According to the given data we have the following:
sample size, h=600
probability against increase tax p=0.45
The probability that in a sample of 600 people, more that 360 people will be against increasing taxes.
We find that P(P>360/600)=P(P>0.6)
The sample proposition of p is approximately normally distributed mith mean p=0.45
standard deviation σ=√P(1-P)/n=√0.45(1-0.45)/600
If x≅N(u,σ∧∧-2), then z=(x-u)/σ≅N(0,1)
Now, P(P>0.6)=P(<u>P-P</u> > <u>0.6-0.45)</u>
σ √0.45*0.55/600
=P(Z> <u>0.6-0.45)</u>
√0.45*0.55/600
Given:
Amount in the bank account = $1850
Monthly payment of can loan = $400.73
To find:
When would automatic payments make the value of the account zero?
Solution:
Craig stops making deposits to that account. So, amount $1850 in the bank account is used to make monthly payment of can loan.
On dividing the amount by monthly payment, we get

It means, the amount is sufficient for 4 payment but for the 5th payment the amount is not sufficient.
Therefore, the 5th automatic payments make the value of the account zero.