Answer:
5.59 m/s
Explanation:
We are given;
Mass = 110 kg
Initial velocity: u = 13.41 m/s
Force = 615 N
Time(t) = 1 s
Now, the formula for force is;
Force = mass x acceleration
Thus;
615 = 110 × acceleration
\Acceleration(a) = 615/110 = 5.591 m/s²
Now, using Newton's first law of motion, we can find acceleration (a). Thus;
v = u + at
v = 13.41 + (5.591 × 1)
v ≈ 19 m/s
So,the change in velocity is;
Final velocity(v) - Initial velocity(u) = 19 - 13.41 = 5.59 m/s
Explanation:
The structural diversity of carbon-based molecules is determined by following properties:
1. the ability of those bonds to rotate freely,
2.the ability of carbon to form four covalent bonds,
3.the orientation of those bonds in the form of a tetrahedron.
Well we can't see the picture that the teacher has, and we have to figure out what's in the picture from some clues in the answer choices. The picture seems to show an atom with 3 protons and 3 neutrons in the nucleus, and 3 electrons whizzing around the nucleus.
If that's what's in the picture, then Mike is correct (first choice), because the atomic number shows the number of protons in all atoms. There are 3 protons and the atomic number of lithium is 3.
Second choice . . . False, because electrons are not involved in the atomic mass.
Third and fourth choices . . . both false; sadly, Joan is woefully unclear on the concepts.
Answer:

Explanation:
As we know that the magnetic field near the center of solenoid is given as

now we know that initially the length of the solenoid is L = 18 cm and N number of turns are wounded on it
So the magnetic field at the center of the solenoid is 2 mT
now we pulled the coils apart and the length of solenoid is increased as L = 21 cm
so we have

now plug in all values in it

