Answer:
The Money supply will decrease by $4,500
Explanation:
What will be the maximum impact on money supply today as a result of your action is that the Money supply will decrease by $4,500.
Since we assumed that you have $10,000 in your account in which you withdraw $500 cash from your account and hide it under your pillow for future use, therefore based this scenario or actions carried by you it means that your bank have fewer or lesser funds available to make loans which means the decrease will tend to affect the money supply.
Hence, you can easily calculate the effect by using the simple money multiplier.
Answer:
The correct answer is the option B: Quick response (QR)
Explanation:
To begin with, a <em>quick response inventory system</em> involves the intention of shorten the lead time from receiving an order to delivery of the products and increase the amount of cash flow. Moreover, this system focuses primarily in the reduction of the time that the stuff is stuck in the inventory in order to avoid the low stock rotation and in that way to try to increase the sales that the company has. And in that way the company can receive the merchandise in time in order to sale it or to use it for another product.
Answer:Flour should be acquired through a contract.
Explanation: Acquiring flour through a contact will be very important for DonutVille as it will ensure a follow-up and a feedback system where the manager of DonutVille establish a relationship with the company supplying the flour through one of its distributors or agents.
When purchasing of flour is achieved through a contact, it makes the contact a responsible person who will be needed to guarantee the supply of flour on time and to Communicate with the manager of DonutVille should there be any matters arising in the process getting supplies.
Answer:
Predetermined manufacturing overhead rate= $53,75 per machine hour
Explanation:
Giving the following information:
Order size:
Estimated activity cost= $585,866
Estimated machine hours= 10,900
<u>To calculate the predetermined manufacturing overhead rate we need to use the following formula:</u>
Predetermined manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base
Predetermined manufacturing overhead rate= 585,866/10,900
Predetermined manufacturing overhead rate= $53,75 per machine hour
Just by looking at the answer you can take out D because C already offers no tax and 5% off, do C is better than D, so we only have to do t math for A, B, and CA is 800 plus tax, with $75 back800×1.05 (because it's 5% tax) -75 =$765B is 800×.90 (because 10% off means he's paying 90%)×.05=$756C is 800×.95 (because 5% off means he's paying 95%) =760A=765B=756C=760So B is the best deal
:)