Answer:
C has the greatest capacitance and the lightest load. It will provide current to the load for the longest.
A & E are the same
B is next, and finally
D has the smallest equivalent capacitance and the heaviest load. it will run out of juice the quickest.
Curious that the pictures are out of alphabetic order A B C E D.
Explanation:
His answer was incorrect because according to ohm's law the formula used should have been R=V/I instead of multiplying and the answer should be 8ohms
You first us 1/2(mv^2) to solve for the potential energy and then put that in to PE=m*g*h and solve for hight
Answer:
The coefficient of kinetic friction 
Explanation:
From the question we are told that
The length of the lane is 
The speed of the truck is 
Generally from the work-energy theorem we have that

Here N is the normal force acting on the truck which is mathematically represented as
is the change in kinetic energy which is mathematically represented as
=>
=>

=> 
=> 
Answer:
(c) +6.67
Explanation:
f1 = 10 cm
f2 = 20 cm
u = Object distance = 15 cm
Distance between lenses = 20 cm
For first lens image distance

Distance from second lens is 10 cm to the right

The final image will appear as +6.67 cm