The distance covered by the hiker if he traveled a horizontal distance of 120 ft at and angle of 6° will be given by:
cos θ=adjacent/hypotenuse
let the hypotenuse be h, adjacent =120 ft, θ=6°, thus plugging in the values we shall have:
cos 6=120/h
h=120/cos 6
h=120.661 ft
Answer: 120.661 ft
Mia walked 7km/h so after 1 hour, she is 7 km north of the house of Julia
Samantha walked 11km/h so after 1 hour, she is 11 km west of the house of Julia.
The points where Mia and Samantha are after 1 hour , and the house of Julia form a right triangle with sides 7 and 11 km. The distance between the girls, is the hypotenuse of his triangle.
by the pythagorean theorem:

Answer: 13 km
Answer:
Yes, 15 people would be unusual as it falls outside of 2 standard deviation of mean.
Step-by-step explanation:
Consider the provided information.
The mean number (per group) who recognize the Yummy brand name is 12.5, and the standard deviation is 0.58.
Mean = μ= 12.5
σ = 0.58
n = 15
![\mu\pm2\sigma=12.5\pm 2(0.58)\\\mu\pm2\sigma=12.5\pm1.16\\\mu\pm2\sigma=[11.34, 13.66]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cmu%5Cpm2%5Csigma%3D12.5%5Cpm%202%280.58%29%5C%5C%5Cmu%5Cpm2%5Csigma%3D12.5%5Cpm1.16%5C%5C%5Cmu%5Cpm2%5Csigma%3D%5B11.34%2C%2013.66%5D)
Yes, 15 people would be unusual as it falls outside of 2 standard deviation of mean.
For this, we need to find the lowest common multiple of 12 and 15....
common multiples of 12 : 12,24,36,48,60
common multiples of 15 : 15,30,45,60
LCM = 60
the caller that will be the first to win both is the 60th caller