Answer:
0.3023 M
Explanation:
Let Picric acid = 
So,
+
⇄
+ 
The ICE table can be given as:
+
⇄
+ 
Initial: 0.52 0 0
Change: - x + x + x
Equilibrium: 0.52 - x + x + x
Given that;
acid dissociation constant (
) = 0.42
![K_a = \frac{[H_3O^+][Picric^-]}{H_{picric}}](https://tex.z-dn.net/?f=K_a%20%3D%20%5Cfrac%7B%5BH_3O%5E%2B%5D%5BPicric%5E-%5D%7D%7BH_%7Bpicric%7D%7D)
![0.42 = \frac{[x][x]}{0.52-x}}](https://tex.z-dn.net/?f=0.42%20%3D%20%5Cfrac%7B%5Bx%5D%5Bx%5D%7D%7B0.52-x%7D%7D)
![0.42 = \frac{[x]^2}{0.52-x}}](https://tex.z-dn.net/?f=0.42%20%3D%20%5Cfrac%7B%5Bx%5D%5E2%7D%7B0.52-x%7D%7D)
0.42(0.52-x) = x²
0.2184 - 0.42x = x²
x² + 0.42x - 0.2184 = 0 -------------------- (quadratic equation)
Using the quadratic formula;
; ( where +/- represent ± )
= 
= 
=
OR 
=
OR 
=
OR 
= 0.30225 OR - 0.72225
So, we go by the +ve integer that says:
x = 0.30225
x = [
] = [
] = 0.3023 M
∴ the value of [H3O+] for an 0.52 M solution of picric acid = 0.3023 M (to 4 decimal places).
To find average atomic mass you multiply the mass of each isotope by its percentage, and then add the values up.
35 * 0.90 + 37 * 0.08 + 38 * 0.02 = 35.22
Average atomic mass closest to 35.22 amu.
Answer:
MnO- Manganese Oxide
Explanation:
Empirical formula: This is the formula that shows the ratio of elements
present in a
compound.
How to determine Empirical formula
1. First arrange the symbols of the elements present in the compound
alphabetically to determine the real empirical formula. Although, there
are exceptions to this rule, E.g H2So4
2. Divide the percentage composition by the mass number.
3. Then divide through by the smallest number.
4. The resulting answer is the ratio attached to the elements present in
a compound.
Mn O
% composition 72.1 27.9
Divide by mass number 54.94 16
1.31 1.74
Divide by the smallest number 1.31 1.31
1 1.3
The resulting ratio is 1:1
Hence the Empirical formula is MnO, Manganese oxide
<span>There
are a number of ways to express concentration of a solution. This includes
molarity. Molarity is expressed as the number of moles of solute per volume of
the solution. We calculate the mass of the solute by first determining the number of moles needed. And by using the molar mass, we can convert it to units of mass.
Moles </span>(nh4)3po4 = 0.250 L (0.150 M) = 0.0375 moles (nh4)3po4
Mass = 0.0375 mol (nh4)3po4 (149.0867 g / mol) = 5.59 g (nh4)3po4
Answer:
a) But-1-ene
b) E-But-2-ene
c) Z-But-2-ene
d) 2-Methylpropene
Explanation:
In this case, if we want to draw the <u>isomers</u>, we have to check the<u> formula </u>
in this formula we can start with a linear structure with 4 carbons. We also know that we have a double bond, so we can put this double bond between carbons 1 and 2 and we will obtain <u>But-1-ene.</u>
<u />
For the next isomer, we can move the double bond to carbons 2 and 3. When we do this can have two structures. When the methyl groups are placed on the same side we will obtain <u>Z-But-2-ene</u>. When the methyls groups are placed on opposite sides we will obtain <u>E-But-2-ene.</u>
<u />
Finally, we can use a linear structure of three carbons with a methyl group in the middle with a double bond, and we will obtain <u>2-Methylpropene.</u>
<u />
See figure 1 to further explanations.
I hope it helps!
<u />
<u />