Answer:
The actual Van't Hoff factor for AlCl3 is 3.20
Explanation:
Step 1: Data given
Molarity of AlCl3 = 0.050 M
osmotic pressure = 3.85 atm
Temperature = 20 °C
Step 2: Calculate the Van't Hoff factor
AlCl3(aq) → Al^3+(aq) + 3Cl^-(aq)
The theoretical value is 4 ( because 1 Al^3+ ion + 3 Cl- ions) BUT due to the interionic atractions the actual value will be less
Osmotic pressure depends on the molar concentration of the solute but not on its identity., and is calculated by:
π = i.M.R.T
⇒ with π = the osmotic pressure = 3.85 atm
⇒ with i = the van't Hoff factor
⇒ with M = the molar concentration of the solution = 0.050 M
⇒ with R = the gas constant = 0.08206 L*atm/K*mol
⇒ with T = the temperature = 20 °C = 293.15 Kelvin
i = π /(M*R*T
)
i = (3.85) / (0.050*0.08206*293.15)
i = 3.20
The actual Van't Hoff factor is 3.20
Hello!
To solve this question, we need to use the
Avogadro's Number, which is a constant first discovered by
Amadeo Avogadro, an Italian scientist. He discovered that in a mole of a substance, there are
6,02*10²³ molecules. Using this relationship, we apply the following conversion factor:

So, 8,50 * 10²⁴ molecules of Na₂SO₃ represent
14,12 moles of Na₂SO₃
Have a nice day!
The percent A by mass for substance AB =<u> 75%</u>
<h3>Further explanation</h3>
Proust states the Comparative Law that compounds are formed from elements with the same Mass Comparison, so that compounds have a fixed composition of elements
Empirical formula is the mole ratio of compounds forming elements.
From Substance AB₂ is 60.0% A by mass.
Let's say that AB₂ mass = 100 gram, then
mass A = 60 gram
mass B = 40 gram : 2 (coefficient in compound AB₂ = 2) = 20 gram
In compound AB:
Total mass = mass A + mass B
Total mass = 60 + 20 grams = 80 grams
Then the percentage of compound A = (60: 80) = 75%
<h3>Learn more</h3>
Grams of KO₂ needed to form O₂
brainly.com/question/2823257
Keywords : percent mass, substance
#LearnwithBrainly
Answer:
If I remember correctly it should be 10^7 meters.
Explanation: