If there are options, they are b, c, and d. I've done this question in class before :)
Answer:
Hydrogen, H_2
Explanation:
mass of each gas is 10.0 g
number of mole = mass/ molar mass
number of moles is directly proportional to volume at constant temp and pressure
this implies that the volume is inversely proportional to molar mass. And Among all the gases in periodic table the molar mass of Hydrogen is the least.
molar mass of H2=2 g/mol
Since, H2 has minimum molar mass then for the same mass of the gases Hydrogen will have maximum volume.
Answer: Reaction 1 is non spontaneous.
Explanation:
According to Gibb's equation:

= Gibbs free energy
= enthalpy change
= entropy change
T = temperature in Kelvin
When
= +ve, reaction is non spontaneous
= -ve, reaction is spontaneous
= 0, reaction is in equilibrium
For the given reaction 1:

As for the reaction 1 , the value of Gibbs free energy is positive and thus the reaction 1 is non spontaneous.
Answer:
The answer to the question is
The star’s approximate radial velocity is 68.52 km/s
Explanation:
To solve the
The formula is
where
= velocity of the star
λ = Star's spectrum wavelength = 656.45 nm
= Rest wavelength = 656.30 nm
c = Speed of light = 299 792 458 m / s
Therefore we have
or
= 68518.7699 m/s or 68.52 km/s