Answer:
the base of the ladder is 27.89 ft away from the building
Step-by-step explanation:
Notice that this situation can be represented with a right angle triangle. The right angle being that made between the ground and the building, the ladder (32 ft long) being the hypotenuse of the triangle, the acute angle of
being adjacent to the unknown side we are asked about (x). So, we can use the cosine function to solve this:

which rounded to the nearest hundredth gives;
x = 27.89 ft
Using sin rule:
a/sin A =b/sin B=c/sin c
SIN A=sin 46=0.72
THEN:sin B =(0.72*26)/33=0.57
then B= 34°
AS the sum of triangle angles=180
then C=180-(46+34)=100°
then c =(a*sin C)/sin A
sin C=sin 100=0.98
=(33*0.98)*0.72=45
Answer:
is this a yes or no question
• The ball is at the same height as the building between 8 and 10 seconds after it is thrown. TRUE - the height is zero somewhere in that interval, hence the ball is the same height from which it was thrown, the height of the roof of the building.
• The height of the ball decreases and then increases. FALSE - at t=2, the height is greater than at t=0.
• The ball reaches its maximum height about 4 seconds after it is thrown. TRUE - the largest number in the table corresponds to t=4.
• The ball hits the ground between 8 and 10 seconds after it is thrown. FALSE - see statement 1.
• The height of the building is 81.6 meters. FALSE - the maximum height above the building is 81.6 meters. Since the ball continues its travel to a distance 225.6 meters below the roof of the building, the building is at least that high.
1. TRUE
2. False
3. TRUE
4. False
5. False
Use equation

Question 1: Need to find A:

Question 2: Need to find t, use LOGARITHM:

A=35000
P=49339


So 2010+32 =
2042.