Answer:
An ice cream cone with 5 scoops cost is, $4.5
Step-by-step explanation:
As per the statement:
An ice cream stand uses the expression
to determine the cost of an ice cream cone that has x scoops of ice cream.
⇒ Cost of an ice cream cone C(x) =
.....[1]
Given: x = 5 scoops
We have to find the cost of an ice cream cone with 5 scoops cost.
Substitute the given value of x =5 in [1] we have;
C(5) = 
C(5) =
= 2 + 2.5 = $4.5
Therefore, an ice cream cone with 5 scoops cost is, $4.5
1... the wording is a little confusing.
Is the charge $0.18 per mile or is it actually $36.18 per mile?
Answer: 6 hours
Step-by-step explanation:
Given, Tim and Jim are working on a school project together.
Tim takes 10 hours to complete the school project.
If Jim worked alone, it would take him 15 hours
Let t be the time they both take if they work together.
Then, 

So, it will take<u> 6 hours</u> to complete the school project together .
Answer:
77.98
Step-by-step explanation: