A) The elevation of Tammy's house is 42.35 feet.
The correct statement is:
A gallon of Moo Milk costs $5.12 What is the price, in dollars, of an 8 ounce glass of Moo Milk? There are 128 ounces in 1 gallon.
Solution:
Cost of 1 gallon of Moo Milk = $ 5.12
1 gallon = 128 ounces, so we can write:
Cost of 128 ounces of Moo Milk = $ 5.12
Cost of 1 ounce of Moo Milk = $ 5.12/128 = $ 0.04
Cost of 8 ounces of Moo Milk = $ 0.04 x 8 = $ 0.32
Thus, 8 ounces of Moo Milk will cost $ 0.32
Answer:
635 is the answer hope this help please give me Brainliest anwer
Step-by-step explanation:
Maury = 120/10 (12 calls/hour)
Tyra = 120/8 (15 calls/hour)
Together they are 27 calls per hour.
120 / 27 = 4.4444444444
So it'd take them 4.44444444 (recurring) hours to make 120 calls.