Based on the information provided:
Gross income is $486,000
Fixed expenses: $300,000
Variable expenses: $150,000
To find the percentage of gross profit first figure out the difference between the gross income and expenses which is: $486,000 - $300,000 - $150,000 = $36,000 then divide the gross income by the profit 486,000/36,000 and the answer is 13.5%.
Answer: A. A QR code that is scanned and decodes information directly on the phone
Explanation:
This is the best option as QR codes are usually inserted into print media to give more information about something when they are scanned. They can even be used to give discounts.
Human technology has not reached the point where either pop-ups, interactive content, or image projections can appear on print media so options B through E are wrong.
Answer:
Given:
Demand = 15,000
Initial investment = $256,000
Variable cost = $15
Selling price = $30
Here, we'll first compute break-even quantity :
i.e. 


From above we can state that the demand is less than break-even quantity i.e. in this case the organization will not be able to recover the investment made.
<u><em>Therefore, the company's total margin will be less than its investment. </em></u>
<u><em>The correct option is (b)</em></u>
Answer:
His maximum inventory level would be 180 units
Explanation:
According to the given data we have the following:
daily demand rate , d=1,600/200=8 units;
daily production rate p=80 units;
C0=25 dollar
Cc=2 dollar
Therefore, Qopt=√2*25*1,600/(2(1-8/80))
Qopt=210.82
But here Rolf decide to produce 200 units each time he started production, hence fix Q=200
Therefore, Maximum inventory level=200*(1-8/80)=200*0.9
Maximum inventory level=180 units
His maximum inventory level would be 180 units
Answer:
Georgeland has an absolute but not a comparative advantage in producing clothing.
Explanation:
Absolute advantage is defined as the ability of a firm to produce higher amounts of a product as a result of use of the same resources with other competitors. It is usually bad a result of more efficient production process.
Comparative advantage is the ability of a firm to produce goods at a lower opportunity cost. Therefore they are able to sell at lower price compared to competitors.
Georgeland can produce 18 units of clothe per year while Alland can produce 16 units per year, so Georgeland has absolute advantage.
In producing clothes Georgeland has opportunity cost of 36 units of food which is higher than that of Alland which is 32 units of food. So Georgeland does not have comparative advantage in producing clothes.