Answer:
About 0.08486 moles
Explanation:
PV=nRT, when P is the pressure in atmospheres, V is the volume in liters, n is the number of moles, R is the universal gas constant, and T is the temperature in Kelvin.

moles
Hope this helps!
Answer:6.719Litres of Cl2 gas.
Explanation:According to eqn of rxn
2Na +Cl2=2NaCl
P=689torr=689/760=0.91atm
T=39°C+273=312K
according to stoichiometry of the reaction,1Moles of Cl2 gives 2moles of NaCl
But 28g of NaCl was given,we have to convert this to moles by using the relation, n=mass/MW
MW of NaCl=23+35.5=58.5g/mol
n=28g(mass given of NaCl)/58.5
n=0.479moles of NaCl
Going back to the reaction,
if 1moles of Cl2 produces 2moles of NaCl
x moles of Cl2 will give 0.479moles of NaCl.
x=0.479*1/2
x=0.239moles of Cl2.
To find the volume, we use ideal ggas eqn,PV=nRT
V=nRT/P
V=0.239*0.082*312/0.91
V=6.719Litres
For this problem, we use the formula for sensible heat which is written below:
Q= mCpΔT
where Q is the energy
Cp is the specific heat capacity
ΔT is the temperature difference
Q = (55.5 g)(<span>0.214 cal/g</span>·°C)(48.6°C- 23°C)
<em>Q = 304.05 cal</em>
The correct answer is resource partitioning.
The concept of resource partitioning is applicable in the branch of ecology. It signifies towards the procedure by which natural selection mediates competing species into distinct patterns of different niches or resource utilization.
When the species differentiate a niche to prevent competition for food resources, it is known as resource partitioning. At certain times, the competition is among the species, known as interspecific competition, and at sometimes it is among the individuals of the similar species, that is, intraspecific competition.