Answer:
3.43 %
Explanation:
We need to calculate first the number of moles of CeO2 produced in the combustion. Given its formula we know how many moles of Ce atom are present. From there calculate the mass this number of moles this represent and then one can calculate the percentage.
0.1848 g CeO2 x 1 mol CeO2/172.114g = 0.00107 mol CeO2
0.00107 mol CeO2 x 1 mol Ce/ 1 mol CeO2 = 0.00107 mol Ce
.00107 mol Ce x 140.116 g Ce/ mol = 0.150 g Ce
0.150 g Ce/ 4.3718 g sample x 100 = 3.43 %
Answer:
Cu(NO3)2 --> MM187.5558
NiNO3 *COEF2* --> 120.6983
<span>One of the main tenets of kinetic molecular theory is the the molecules of gas conserve their kinetic energy perfectly when they collide with each other (or the walls of the container for that matter), thus keeping them in constant motion. Since this is the definition of then elastic collision (one in which kinetic energy is maintained), then the answer is "d. are perfectly elastic".</span>
Answer:
[H⁺] = 1.58 x 10⁻⁷ M.
Explanation:
∵ pOH = - log[OH⁻]
7.20 = - log[OH⁻]
log[OH⁻] = - 7.20
∴ [OH⁻] = 6.31 x 10⁻⁸.
∵ [H⁺][OH⁻] = 10⁻¹⁴.
∴ [H⁺] = 10⁻¹⁴/[OH⁻] = 10⁻¹⁴/(6.31 x 10⁻⁸) = 1.585 x 10⁻⁷ M.
Answer:
Well they didn't transfer any energy when they weren’t touching and it did t produce any energy if it didn’t move. Since they are on top of each other they are causing momentum on each other creating kinetic energy
Explanation: