Answer:
<h2>
17.6ft²</h2>
Step-by-step explanation:
The formula for calculating the surface area of a triangular prism is expressed as shown below:
SA= bh + pH
b= base of the triangle
h- height of the triangle
p= perimeter of the triangle
H= height of the prism
Given b = 1foot
h = 2feet
perimeter of the triangle = sum of all its sides = 1ft + 2ft + 2.2ft
p = 5.2ft
H = 3ft
Substituting the values into the formula for finding the surface area:
SA = 1(2)+5.2(3)
SA = 2+15.6
SA = 17.6ft²
The surface area of the triangular prism is 17.6ft²
Answer:
On a coordinate plane, a dashed straight line has a positive slope and goes through (negative 4, 2) and (4, 4). Everything below and to the right of the line is shaded.
Step-by-step explanation:
The first step is writing in the general form of the first order equation
y = f(x) or y > f(x) or y < f(x)
And
f(x) = ax + b
In which a is the slope.
We have that:
x - 2y > -6
-2y > -6 - x
When multiplying by -1, the signal changes, from > to <
2y < x + 6
y < 0.5x + 3
The slope is positive, since 0.5 is positive.
Since it is y lesser than, it is everything below and to the right of f(x) is painted.
The line is dashed because this is just lesser, not lesser or equal.
The correct answer is:
On a coordinate plane, a dashed straight line has a positive slope and goes through (negative 4, 2) and (4, 4). Everything below and to the right of the line is shaded.
Answer:
B. 548926
Step-by-step explanation:
Given
SYSTEM => '131625', and KARMA => '94854'
Required
MARKET is coded as?
To solve this, we simply map out each letter to the given characters;
This is done as follows:
S-> 1
Y-> 3
S-> 1
T-> 6
E -> 2
M-> 5
K-> 9
A-> 4
R-> 8
M-> 5
A -> 4
Remove repetitions
S-> 1
Y-> 3
T-> 6
E -> 2
M-> 5
K-> 9
R-> 8
A -> 4
Now, we can code MARKET using the same system
M-> 5
A -> 4
R-> 8
K-> 9
E -> 2
T-> 6
MARKET => 548926
Answer:
12.5%
Step-by-step explanation:
8 / 64*100 =
(8 * 100) / 64 =
800 / 64 = 12.5
Hope this helped buddy! :D
Answer:
Step-by-step explanation:
For the null hypothesis,
H0 : p = 0.63
For the alternative hypothesis,
Ha : p < 0.63
This is a left tailed test
Considering the population proportion, probability of success, p = 0.63
q = probability of failure = 1 - p
q = 1 - 0.63 = 0.37
Considering the sample,
Sample proportion, P = x/n
Where
x = number of success = 478
n = number of samples = 800
P = 478/800 = 0.6
We would determine the test statistic which is the z score
z = (P - p)/√pq/n
z = (0.6 - 0.63)/√(0.63 × 0.37)/800 = - 1.76
From the normal distribution table, the area below the test z score in the left tail 0.039
Thus
p = 0.039