Answer: ₱40,909.1
Step-by-step explanation:
Given data:
Rate for first year = 4%
Rate for next two years = 6%
Rate for the next 3 years = 7.5%
Interest paid back after 5years = ₱ 15,750
Solution:
How much did she borrow.
= let the sum borrowed be P
= P * 4 / 100
= 4P/100
= 1P/25.
For the next two years
= P* 6 * 2/100
= 12P/100
= 3P/25
For the next 3years
= P* 7.5*3/100
= 22.5P/100
= 9P/40.
1P/25 + 3P/25 + 9P/40 = 15750
77P/200 = 15750
P = 15750 * 200 / 77
P = 315,0000/77
P = ₱40,909.1
The amount borrowed is ₱40,909.1
Answer:
(2, 11/2)
Step-by-step explanation:
This is a vertical parabola; we know that because x is squared here, while y is not. The standard equation of a vertical parabola with vertex (h,k) is
4p(y-k) = (x-h)^2, where p is the distance between the vertex and the focus. Comparing
4p(y-k) = (x-h)^2 to
10(y-3) = (x-2)^2, we see that 4p = 10. Therefore, p = 10/4 = 5/2, which is the vertical distance between the focus and the vertex.
Since the coordinates of the vertex are easily read from the given equation
(x-2)^2=10(y-3): (h,k) = (2, 3)
all we need to do is to add p (5/2) to the y-coordinate (3);
The focus is at (2, 3 + 5/2), or (2, 11/2).
Let us assume the cost of a soft drink = x dollars
Value of the gift certificate that Angela had = $5
Cost of the movie ticket = $10
Cost of a medium popcorn = $5.50
Then
27.90 + 5 = 2(10) + 2(5.50) + x
32.90 = 20 + 11 + x
32.90 = 31 + x
x = 1.90 dollars
From the above deduction, it can be easily concluded that the correct option among all the options that are given in the question is the first option or $1.90.
(100)= 0.25*100=15 times.
<span>SO, the train will be late 15 times in 100 days.
Hope i helped:P </span>