Answer:
81.85% of the workers spend between 50 and 110 commuting to work
Step-by-step explanation:
We can assume that the distribution is Normal (or approximately Normal) because we know that it is symmetric and mound-shaped.
We call X the time spend from one worker; X has distribution N(μ = 70, σ = 20). In order to make computations, we take W, the standarization of X, whose distribution is N(0,1)

The values of the cummulative distribution function of the standard normal, which we denote
, are tabulated. You can find those values in the attached file.

Using the symmetry of the Normal density function, we have that
. Hece,

The probability for a worker to spend that time commuting is 0.8185. We conclude that 81.85% of the workers spend between 50 and 110 commuting to work.
X - $0.25(8) =$28
x - $2.00 = $28
x -2 +2 = $28+2
x = $30
You would have started out with $30
I believe it is 3.75 miles. 5 2/5=5.4 and 1 11/25=1.44. 5.4/1.44=3.75.
Area of cross section x height
Hope this helps
The answer for the first question: C The rotated image may be larger than the original image.