answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
castortr0y [4]
2 years ago
5

A webmaster makes $24 an hour for the first 38 hours she works during a week and $31 an hour for each hour worked over$38 hours.

Which piecewise equation models her total weekly pay Y in dollars as it relates to the number of hours X that she has worked during the week?
Mathematics
2 answers:
Basile [38]2 years ago
5 0

Answer:

y=\left\{\begin{matrix}24x & x\leq 38 \\ 31x & x > 38\end{matrix}\right.

Step-by-step explanation:

Here, x represents the number of hours she works in a week and y represents the amount she is paid,

Since, for the hours less than equal to 38,

She is paid $ 24 per hours,

That is, y = 24 x for x ≤ 38,

Also, she is paid $ 31 per hours for the hours more than 38,

That is, y = 31 x for x > 38,

Hence, the piece wish function that shows the given situation is,

y=\left\{\begin{matrix}24x & x\leq 38 \\ 31x & x > 38\end{matrix}\right.

Luden [163]2 years ago
3 0
X \leq 38       ->     24x
x > 38        ->      31(x-38) + 912

912 = 24*38   (You will have to have 38 hours to be able to be in this part of the piece wise function)
You might be interested in
There is a harvest festival each year on the planet Bozone. During that time, most of the Bozone residents sit down to rejoice a
Oliga [24]

Answer:

The price would be decreased by 18 bozats

Step-by-step explanation:

The following information is given in the question

x = number of kilograms of snig sold

P = Price per kilogram

And, the equation is

p = 300 - 18x

Now if an extra kilogram is sold so it should be x+1

Now the new price is

New price = 300 - 18(x + 1)

= 300 - 18x - 18

Therefore the price would be decreased by 18 bozats

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Vannorman Corporation processes sugar beets in batches. A batch of sugar beets costs $78 to buy from farmers and $18 to crush in
NikAS [45]

Answer:

Results are below.

Step-by-step explanation:

<u>We will take into account the differential costs only. Therefore, the costs of sugar beets and to crush them are irrelevant to decision making.</u>

<u>Beet fiber:</u>

Sold as is= $25

Continue processing= 57 - 16= $41

It is more convenient to process further the beet fiber.

<u>Beet juice:</u>

Sold as is= $39

Continue processing= 84 - 22= $62

It is more convenient to process further the beet juice.

7 0
2 years ago
James can finish a job in 1.5 hours. Jane can finish the same job in one hour. How long will it take them to finish this job if
shusha [124]
An hour and 15 minutes i believe. not 100% though
4 0
2 years ago
Ms. Turner drove 825 miles in March. She drove 3 times as many miles in March as she did in January. She drove 4 times as many m
navik [9.2K]
825/3 = 275 which is how many miles she drove in January.

275*4= 1100 which is how many miles she drove in February. 

Ms. Turner drove 1100 miles in February. 
4 0
2 years ago
A basketball team has eight boys and four girls on the roster. The boys average 12 points each. The team averages 136 points as
lorasvet [3.4K]

8 x 12 = 96

136-96 =40

40/4 = 10

 each girl averages 10 points

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The velocity of a ball is thrown up is 20 meters/second. It attains zero velocity after 3.5 seconds. What is the average acceler
    12·2 answers
  • An irregular parallelogram rotates 360° about the midpoint of its diagonal. How many times does the image of the parallelogram c
    15·1 answer
  • Every year the state department of education gathers statistical information from all schools to award a letter grade showing th
    6·1 answer
  • Caleb’s puppy weighs 2,250 grams. If the puppy weighed 600 grams at his last visit to the veterinarian’s office, what is the per
    13·1 answer
  • Darius and Barb are playing a video game in which the higher score wins the game. Their scores are shown below. Darius’s scores:
    15·2 answers
  • Ethan enjoys buying books and going to the movies. He has income of $150 to spend on these two goods each month. The price of a
    15·1 answer
  • Describe how to transform the graph of f into the graph of g. f(x) = square root of quantity x minus nine. and g(x) = square roo
    8·1 answer
  • 1) Consider the sequence:
    9·2 answers
  • Bonita has a standard of 2 hours of labor per unit, at $12 per hour. In producing 2600 units, Bonita used 5050 hours of labor at
    7·1 answer
  • two rulers and one pencil cost £2.40 five rulers and one pencil cost £5.10 work out the cost of a ruler and the cost of a pencil
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!