Answer:
rfrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
Step-by-step explanation:
Answer:The answer is D
Step-by-step explanation:
Situations:
1) he makes 1st shot + he makes 2nd shot
P(A) = 0.4 · 0.4 = 0.16 ( 16 % )
2) he makes 1 st shot + he misses 2nd shot
P(B) = 0.4 · 0.6 = 0.24 ( 24 % )
3) he misses 1st shot and he has no more attempts
P (C) = 0.6 ( 60 %)
0.16 · 2 + 0.24 · 1 + 0.6 · 0 = 0.32 + 0.34 = 0.56
The expected value is 0.56 points.
Because it does not specify that she has to choose one or two from each category all pieces of jewelry can be treated as choices in a combination set.
the formula for a combination is

where n is a total number of choices ( 11 )
and r is number chosen out of those choices (4)
so
C(11,4)= \frac{11!}{4!(11-4)!}
She has 330 possible choices to come home with 4 pieces of jewelry