The cost of 1 large pizza is $7.99 and cost of one breadstick is $2.50
Elimination method was used.
Step-by-step explanation:
Let,
Cost of one large pizza = x
Cost of one breadstick = y
According to given statement;
4x+y=34.46 Eqn 1
2x+y=18.48 Eqn 2
Subtracting Eqn 2 from Eqn 1

Dividing both sides by 2

Putting x=7.99 in Eqn 2

The cost of 1 large pizza is $7.99 and cost of one breadstick is $2.50
Elimination method was used.
Keywords: linear equation, elimination method
Learn more about elimination method at:
#LearnwithBrainly
Answer:
The probability is 0.8
Step-by-step explanation:
The key to answering this question is considering the fact that the two married employees be treated as a single unit.
Now what this means is that we would be having 8 desks to assign.
Mathematically, the number of ways to assign 8 desks to 8 employees is equal to 8!
Now, the number of ways the couple can interchange their desks is just 2 ways
Thus, the number of ways to assign desks such that the couple has adjacent desks is 2(8!)
The number of ways to assign desks among all six employees randomly is 9!
Thus, the probability that the couple will have adjacent desks would be ;
2(8!)/9! = 2/9
This means that the probability that the couple have non adjacent desks is 1-2/9 = 7/9 = 0.77778
Which is 0.8 to the nearest tenth of a percent
Answer:
(-3,2)
Step-by-step explanation:
For further questions or graphing questions I would recommend the website desmos graphing calculator it really helps !!