Answer : Option 'D' is correct.
= 
Explanation 1) : 1 m = 100 cm
or 

= 
=
= 
Explanation 2) : 1 m = 1000 mm


= 
=
= 
Option 'D' is right.
Answer:
6.696 g/cm3
Explanation:
From the question;
Mass = 17.41g
Volume of water before = 46.3 cm3
Volume of water after = 48.9 cm3
Volume of antimony = Volume after - Volume before = 48.9 - 46.3 = 2.6 cm3
Density = Mass / Volume
Density = 17.41 / 2.6 = 6.696 g/cm3
Answer:
2.0000 g
Explanation:
It will show the number out to the 4th decimal place. Exactly 2 g will be displayed as 2.0000 g.
Electrons in sigma <span>bonds remain localized between two atoms. Sigma </span><span>bond results from the formation of </span><span>a molecular orbital </span><span>by the end to </span><span>end overlap of atomic </span>orbitals. Electrons<span> in pi</span> bonds can become delocalized between more than two atoms. Pi bonds result from the formation of molecular orbital by side to side overlap of atomic orbitals.
<span> </span>
Answer:
The answer to your question is: 6 moles of HNO₃
Explanation:
Data
Volume = 25 ml
Concentration = 6 M HNO₃
Diluted 100 ml
Formula
Molarity = # moles / volume
# of moles = Volume x Molarity
Process
# of moles = 0.10 x 6
= 6 moles