I believe that the answer is A) All Nitrogen atoms have 7 protons
Answer:
The answer to your question is letter A
Explanation:
Process
1.- Calculate the molecular mass of AlCl₃
Al = 1 x 27 = 27
Cl = 3 x 35.5 = 106.5
AlCl₃ = 27 + 106.5 = 133.5
2.- Find the number of ions of Cl using proportions
133.5 grams of AlCl₃ ------------- 3 ions of Chlorine
400.5 grams of AlCl₃ ------------ x
x = (400.5 x 3) / 133.5
x = 9
First step is to determine the valency of each of x and CaCO3 from the given compounds:
1- As for Li2CO3: we can deduce that the valency of lithium is one while that of CO3 is two
2- As for XCl3: we can deduce that the valency of chlorine is one while that of X is three
Second step is to write the required compound:
X : CO3 (elements involved)
3 : 2 (write the valency of each)
Then write the positive ion (X) followed by the valency of the negative ion (2) and then the negative ion (CO3) followed by the valency of the positive ion (3).
The final x carbonate is written as: X2(CO3)3
Answer:
1.72 L
Explanation:
Initial Temperature of the gas T =90°+273= 363 K
Initial Volume of the gas V1= 1.41 L
Final temperature of the gas T2= 170°c +273= 443 K
Final volume of the gas V2= ????
Using Charles law;
V1/T1 = V2/T2
V1T2= V2T1
V2= V1T2/T1
V2= 1.41×443/363
V2= 1.72 L