Approximately 68% of a normal distribution lies within one standard deviation of the mean, so this corresponds to students with scores between (57.5 - 6.5, 57.5 + 6.5) = (51, 64)
Let the smaller number = X
Then the larger number is 3x+4 ( four more than 3 times the smaller number)
The sum of both numbers = 80
so you have X + 3X+4 = 80
Simplify the left side:
4x+4 = 80
Subtract 4 from each side:
4x = 76
Divide both sides by 4:
X = 76/4
X = 19
The smallest number is 19
The largest number is 80 - 19 = 61 ( check: 3*19 = 57+4 = 61)
The two numbers are 19 and 61
Answer:the length of the transverse axis is 18 units. Option C is the correct answer
Step-by-step explanation:
The transverse axis is the line segment which passes through the center of the hyperbola and its endpoints are the vertices of the hyperbola. Looking at the diagram of the hyperbola given, it has two foci at - 15 and 15 on the x axis. It has two vertices at - 9 and 9 on the x axis. Therefore the length of the transverse axis is -9 to 9. It becomes
9 - - 9 = 18
I hope this helps you
-2x <2x-4
4 <4x
1 <x
2x-4 <4
2x <8
x <4
1 <x <4
Answer:
2,600
Explanation:
Your first step is to find 7% of 4000 ( this is what it is decreasing by per year).
As a result you end up with 280.
Multiply 280 by 5.
1,400 should be your answer( amount of km decreasing after 5 years). This is a decreasing forest, so you subtract 4,000by 1,400.