Answer:
It take 3.5 *10² min
Explanation:
Step 1: Data given
Mass of the nickel = 29.6 grams
4.7A
Step 2: The balanced equation
Ni2+ (aq- +2e- → Ni(s)
Step 3: Calculate time
W = (ItA)/(n*F)
⇒ W = weight of plated metal in grams = 29.6
⇒ I = current in coulombs per second.
= 4.7
⇒ t = time in seconds.
⇒ A = atomic weight of the metal in grams per mole. = 58.69
⇒ n = valence of dissolved metal in solution in equivalents per mole. = 2
⇒ F = Faraday's constant in coulombs per equivalent. F = 96,485.309 coulombs/equivalent.
29.6 = (4.7 * t * 58.69)/(2*96485309)
t = 20707 seconds
t =345 minutes = 3.5 * 10² min
It take 3.5 *10² min
Answer:
The only statement about monosaccharide structure which is true is b. (Monosaccharides can be classified according to the spatial arrangement of their atoms)
Explanation:
Monosaccharides are simple sugars that are classified according to the amount of carbon atoms and based on these numbers, we can call them trioses, pentoses and hexoses. They are molecules with aldehyde (aldose) or centone (ketose) groups that have more than one alcohol function, but which do not differ in their position (OH). They do not contain N, since their general formula is Cx (H2O) x. A 6-carbon monosaccharide is called hexose, since the pentose only has 5
Answer:
The concentration is 50,8 % w/v and radio strengths = 1,96.
Explanation:
Phenobarbital sodium is a medication that could treat insomnia, for example.
2,0 M of Phenobarbital sodium means 2 moles in 1L.
The concentration units in this case are %w/v that means 1g in 100 mL and ratio strengths that means 1g in <em>r</em> mL. Thus, 2 moles must be converted in grams with molar weight -254 g/mole- and liters to mililiters -1 L are 1000mL-. So:
2 moles ×
= 508 g of Phenobarbital sodium.
1 L ×
= 1000 mL of solution
Thus, % w/v is:
× 100 = 50,8 % w/v
And radio strengths:
= 1,96. Thus, you have 1 g in 1,96 mL
I hope it helps!
<span>Answer:
For this problem, you would need to know the specific heat of water, that is, the amount of energy required to raise the temperature of 1 g of water by 1 degree C. The formula is q = c X m X delta T, where q is the specific heat of water, m is the mass and delta T is the change in temperature. If we look up the specific heat of water, we find it is 4.184 J/(g X degree C). The temperature of the water went up 20 degrees.
4.184 x 713 x 20.0 = 59700 J to 3 significant digits, or 59.7 kJ.
Now, that is the energy to form B2O3 from 1 gram of boron. If we want kJ/mole, we need to do a little more work.
To find the number of moles of Boron contained in 1 gram, we need to know the gram atomic mass of Boron, which is 10.811. Dividing 1 gram of boron by 10.811 gives us .0925 moles of boron. Since it takes 2 moles of boron to make 1 mole B2O3, we would divide the number of moles of boron by two to get the number of moles of B2O3.
.0925/2 = .0462 moles...so you would divide the energy in KJ by the number of moles to get KJ/mole. 59.7/.0462 = 1290 KJ/mole.</span>