Answer:
The standard deviation of that data set is 3.8
Step-by-step explanation:
The Empirical Rule states that, for a normally distributed random variable:
68% of the measures are within 1 standard deviation of the mean.
95% of the measures are within 2 standard deviation of the mean.
99.7% of the measures are within 3 standard deviations of the mean.
In this problem, we have that:
Mean = 55
95% of the data fall between 47.4 and 62.6. This means that 47.4 is 2 standard deviations below the mean and 62.6 is two standard deviations above the mean.
Using one of these points.
55 + 2sd = 62.6
2sd = 7.6
sd = 7.6/2
sd = 3.8
The standard deviation of that data set is 3.8
The side lengths could be 10, 24 and 26 units.
We must first find the side lengths. We use the distance formula to do this.
For RT:

For ST:

For TR:

Our side lengths, from least to greatest, are 5, 12 and 13.
To be similar but not congruent, the side lengths must have the same ratio between corresponding sides but not be the same length. 10, 24 and 26 are all 2x the original side lengths, so this works.
<h3>
Answer:</h3>
- using y = x, the error is about 0.1812
- using y = (x -π/4 +1)/√2, the error is about 0.02620
<h3>
Step-by-step explanation:</h3>
The actual value of sin(π/3) is (√3)/2 ≈ 0.86602540.
If the sine function is approximated by y=x (no error at x = 0), then the error at x=π/3 is ...
... x -sin(x) @ x=π/3
... π/3 -(√3)/2 ≈ 0.18117215 ≈ 0.1812
You know right away this is a bad approximation, because the approximate value is π/3 ≈ 1.04719755, a value greater than 1. The range of the sine function is [-1, 1] so there will be no values greater than 1.
___
If the sine function is approximated by y=(x+1-π/4)/√2 (no error at x=π/4), then the error at x=π/3 is ...
... (x+1-π/4)/√2 -sin(x) @ x=π/3
... (π/12 +1)/√2 -(√3)/2 ≈ 0.026201500 ≈ 0.02620
Answer:
Step-by-step explanation: