Gallons per day.......gallons / day.....so u put the gallons over the number of days, then divide
(1/2) / 6 = 1/2 * 1/6 = 1/12 of a gallon per day <==
The value of sin(30°) is: One-half ⇒ 2nd answer
Step-by-step explanation:
In a right triangle there are two acute angles, the side opposite to the right angle is called hypotenuse, and the other two sides are opposite and adjacent to the acute angles
- sine the acute angle (sin) = opposite side to it/hypotenuse
- cosine the acute angle (cos) = adjacent side to it/hypotenuse
- Tangent the acute angle (tan) = opposite side to it/adjacent side to it
In Δ QRS:
∵ m∠QRS = 90°
∵ SQ is opposite to ∠QRS
∴ SQ is the hypotenuse
∵ SQ = 10 units
∴ The hypotenuse = 10
∵ m∠RSQ = 30°
- The opposite side to ∠RSQ is RQ
∵ RQ = 5 units
∴ The opposite side to the angle of 30° = 5
∵ sin(30°) = opposite side to 30°/hypotenuse
∵ The opposite side to angle 30° = 5
∵ The hypotenuse = 10
∴ sin(30°) = 
∴ sin(30°) = 
The value of sin(30°) is: One-half
Learn more:
You can learn more about the trigonometry ratios in brainly.com/question/9880052
#LearnwithBrainly
To solve this problem you must apply the proccedure shown below:
1- You have that the area of the living room is:
A=lw (Area of the rectangle); where l is the lengt and w is the width.
A=(21 feet)(15 feet)
A=315 feet²
2- The cost is:
Cost=315 feet²x$9
Cost=$2835
The answer is: He will need 315 feet² and it will cost $2835
The graph went left 1 and up 6. You could complete the square to find out or just graph it!
Hope this helps!
Answer:
$6,020,826.711
Step-by-step explanation:
The computation of the present value of that year salary is shown below:
As we know that
Present value in case of continuous compounding, the formula is

where,
The Guaranteed amount is $9,000,000
The Time period is 6 years
And, the interest rate is 6.7%
Now placing these values
So, the present value is

= $6,020,826.711