Answer:
$109.80 per unit
Explanation:
For we to be able to calculate the or solve the problem, we are to use the following method
Firstly
Variable cost per unit = $728,190 ÷ 8,700 units
Variable cost per unit = $83.70 per unit
Secondly
Fixed cost per unit at 8,900 units = $232,290 ÷ 8,900 units
Fixed cost per unit = $26.10 per unit
Lastly
Total cost = Variable cost + Fixed cost
Which we have as;
Total cost = $83.70 per unit + $26.10 per unit
Total cost = $109.80 per unit
Answer:
The correct answer is option D.
Explanation:
Technological change refers to an improvement in the efficiency of a product such that the output level increases without an increase in input.
Here, the rearranging of layout and training of workers is technological change as they are likely to increase production without an increase in inputs.
Damages caused by a hurricane will reduce the output level, so it will not be classified as a technological change.
Systematic sample
When preparing a representative sample from a list of 200 customers who complained about errors in their statements, this type of sample might select every tenth customer for review.
Answer:
$50,000
Explanation:
To calculate the amount of cash that the company received from selling common stock during the year 2 we can use the following formula:
cash received = (common stock year 2 - common stock year 1) + (paid in capital in excess of par year 2 - paid in capital in excess of par year 1) =
cash received = ($110,000 - $100,000) + ($90,000 - $50,000) = $10,000 + $40,000 = $50,000
Freedom of ownership is part of the government and the public sector business environment.
<u>Explanation:</u>
Freedom of ownership or a sharing vision offers a number of opportunities in the business environment. It allows the government to control the costs, generate the economies of scale and bargain costs down internally.
The freedom of ownership permits access to complex, specialized skills that can not be sourced locally. So this allows the government sector or the public sector environment to run the business successfully and to run it efficiently.