Answer and Step-by-step explanation:
Data provided in the question
Mean = 1.1 hours per call =
R = Mean rate = 1.6 per eight hour day
=
= 5 per day
Based on the above information
a. The average number of customers is


= 151
b. The system utilization is

= 
= 0.32
c. The amount of time required is
= 1 - system utilization
= 1 - 0.32
= 0.68
And, there is 8 hours per day
So, it would be
= 
= 5.44 hours
d. Now the probability of two or more customers is

= 0.1024
Therefore we simply applied the above formulas
A ratio is written in the form a : b. In this case, there are 6 gray keys for every 7 blue keys. So the ratio for gray to blue keys would be 6:7.
Since 6 and 7 don't have common factors, the ratio 6:7 cannot be simplified further.
So the ratio for gray to blue keys is 6:7.
Answer:
2 x minus y = negative 6 and 3 x minus y = negative 5
Step-by-step explanation:
y = 2(x+3) = 2x + 6 or 2x - y = -6
y = 5 + 3x or 3x - y = -5