Answer:
$166.8
Explanation:
Given that,
Units expected to produced = 400,000 units
Machine hours required = 1.2 each
Manufacturing overhead costs:
= Department 1 + Department 2
= $2,530,000 + $2,752,000
= $5,282,000
Total Machine hours:
= Department 1 + Department 2
= 30,000 MH + 8,000 MH
= 38,000 MH
Overhead cost per machine hour:
= Manufacturing overhead costs ÷ Total Machine hours
= $5,282,000 ÷ 38,000 MH
= $139 per MH
Overhead cost per unit:
= Overhead cost per machine hour × Machine hours required for each
= $139 per MH × 1.2
= $166.8
Answer:
Without cafeteria plan Karen taxable income is 2250 dollars and with cafeteria plan the taxable income is $2135.
Without cafeteria plan Katie taxable income is 2075 dollars and with cafeteria plan the taxable income is $1960.
Explanation:
A married women Karen earns = $2250
Katie single women earn = $2075
Employee contribution to health care = $115
If the Karen decline to participate in the cafeteria then her taxable income is $2250 (wages).
If the Karen accept to participate in the cafeteria then her taxable income is $2250 - $115 (contribution) = $2135
If Katie declined to participate in the cafeteria then her taxable income is $2075 (wages).
If Katie accept to participate in the cafeteria then her taxable income is $2075 - $115 (contribution) = $1960
Answer: Banks Balance Sheet
Explanation:
Banks Balance Sheet
$billion
<u>ASSETS:</u>
- Cash (Paper Money & Coins) 250
- Federal Reserve Bank 170
- Deposit with other private banks 930
- Loan to Households 2,700
TOTAL ASSETS <u> 4,050</u>
<u>LIABILITIES:</u>
- Customers Deposits 2,600
- Loans 1,750
- Debts 650
TOTAL LIABILITIES <u>5,000</u>
<u>CAPITAL:</u>
-Physical capital 1,800
Answer:
Cost structure:
![\left[\begin{array}{ccc}&$greenback&$one-Mart\\$sales&480,000&480,000\\$variable cost&288,000&144,000\\$contribtuion&192,000&336,000\\$fixed&100,800&244,800\\$operating&91,200&91,200\\\end{array}\right]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cleft%5B%5Cbegin%7Barray%7D%7Bccc%7D%26%24greenback%26%24one-Mart%5C%5C%24sales%26480%2C000%26480%2C000%5C%5C%24variable%20cost%26288%2C000%26144%2C000%5C%5C%24contribtuion%26192%2C000%26336%2C000%5C%5C%24fixed%26100%2C800%26244%2C800%5C%5C%24operating%2691%2C200%2691%2C200%5C%5C%5Cend%7Barray%7D%5Cright%5D)
a 10% increase in sales generates increase in profits for:
greenback: 19,200
one-Mart: 33,600
Explanation:
10 increase in sales:
480,000 x 10% = 48,000
to calcualte the increase in profit, we multiply the increase in sales by the contribution margin:
greenback 48,000 x 0.4 = 19,200
one-Mart 48,000 x0.7 = 33,600