Answer:

Step-by-step explanation:
Exponential growth function is 
Where 'a' is the initial population
r is the rate of growth and x is the time period in years
a steady population of 32,000. So initial population is 32,000
an increase of 8% per year. the rate of increase is 8% that is 0.08
a= 32000 and r= 0.08
Plug in all the values in the general equation



Answer:
Step-by-step explanation:
Given that X is a normal random variable with parameters µ = 10 and σ 2 = 36,
X is N(10, 6)
Or z = 
is N(0,1)
a) P(X > 5),
=
(b) P(4 < X < 16),
=
(c) P(X < 8),
=
(d) P(X < 20),
=
(e) P(X > 16).
=P(Z>-0.6667)
= 0.2524
Answer:
The distance the fish pulled the fishing line is <u>401.92 cm.</u>
Step-by-step explanation:
Given:
Radius of fishing spool = 4 cm.
Fish pulled on the line, and the spool spun 16 times before Bilal began to reel in the fish.
Now, to find the distance the fish pulled the fishing line.
So, to get the circumference of the spool first we put formula:
Radius(r) = 4 cm.
Value of π = 3.14.



<em>As given, fish pulled on the line, and the spool spun 16 times before Bilal began to reel in the fish.</em>
Now, to get the distance the fish pulled the fishing line, we multiply 16 with the circumference:

Therefore, the distance the fish pulled the fishing line is 401.92 cm.
Answer:
The probability of a selection of 50 pages will contain no errors is 0.368
The probability that the selection of the random pages will contain at least two errors is 0.2644
Step-by-step explanation:
From the information given:
Let q represent the no of typographical errors.
Suppose that there are exactly 10 such errors randomly located on a textbook of 500 pages. Let
be the random variable that follows a Poisson distribution, then mean 
and the mean that the random selection of 50 pages will contain no error is 
∴

Pr(q =0) = 0.368
The probability of a selection of 50 pages will contain no errors is 0.368
The probability that 50 randomly page contains at least 2 errors is computed as follows:
P(X ≥ 2) = 1 - P( X < 2)
P(X ≥ 2) = 1 - [ P(X = 0) + P (X =1 )] since it is less than 2
![P(X \geq 2) = 1 - [ \dfrac{e^{-1} 1^0}{0!} +\dfrac{e^{-1} 1^1}{1!} ]](https://tex.z-dn.net/?f=P%28X%20%5Cgeq%202%29%20%3D%201%20-%20%5B%20%5Cdfrac%7Be%5E%7B-1%7D%201%5E0%7D%7B0%21%7D%20%2B%5Cdfrac%7Be%5E%7B-1%7D%201%5E1%7D%7B1%21%7D%20%5D)
![P(X \geq 2) = 1 - [0.3678 +0.3678]](https://tex.z-dn.net/?f=P%28X%20%5Cgeq%202%29%20%3D%201%20-%20%5B0.3678%20%2B0.3678%5D)

P(X ≥ 2) = 0.2644
The probability that the selection of the random pages will contain at least two errors is 0.2644