Answer:
The correct answer is option (A) $42.00
Explanation:
Solution
Given that:
The established rate is given as = 100,000/40,000
= $2.5 per hour
Thus
The cost of the job is shown is shown below:
The direct material = $5,000
The direct labor = $2400
Then
The manufacturing overheard is = 400 * 2.5 = $1,000
So,
The total cost is = $5,000 + $2400 + $1000 = $8,400
To get our unit cost,
Unit cost = $8400/200 = $42.00
It is important to know that, the number of labor hours used in jobs = Total labor cost/Rate per hour
=2,400/6 = 400 hours
Answer and Explanation:
The classification is as follows
1. Since it is a salary for the repair technicians so it would be an expense that is incurred
2. The remodeling should be capitalized and depreciated over their useful life of an asset
3, Since there is an annual maintenance cost, so it would be an expense that is incurred
4. The improvement of the line of production should be capitalized and depreciated over their useful life of an asset
5. Addition of a sprinkler system should be capitalized and depreciated over their useful life of an asset
~Hello There!~
The key elements of this process involve customer value and customer satisfaction.
Hope This Helps You!
Good Luck :)
Have A Great Day ^_^
- Hannah ❤
Answer:
The correct answer is C
Explanation:
Project scope is the one which is defined as the how the goals as well as objectives of the project are defined. This states the lists that goals, what the deliverables would be, the tasks required to make the deliverables, what the costs or expense for that would be and the deadlines. In short, it is the parameters of the whole project.
So, the one which will not be included in the planning process of the project scope is how the case of the business would be created.