Answer:
$5,000
Explanation:
The computation of the amount that should be reported for net financing cash flows is shown below:
Cash flows from financing activities
Receipt from the bank for long-term borrowing $6,000
Less: dividend paid -$1,000
Net cash flows from financing activities $5,000
The positive amount represents the cash inflow and the negative amount represent the cash outflow and the same is to be considered
Answer:
B
Explanation:
Companies recognize revenue when goods or services are transferred to customers for the amount the company expects to be entitled to receive in exchange for those goods or services.
Answer:
Fixed Cost = $10,000
Variable Costs = $90,000
Explanation:
Variable Cost per unit = $72,000 ÷ 12,000
= $6
Variable Costs at 15,000 units = $6 x 15,000
= $90,000
Fixed Cost (given) = $10,000
Answer:
False.
Explanation:
In Business management, it is very important, essential and necessary that the top executives or management of an organization design, develop and establish a set of ethical codes, principles, laws, rules, regulations and standards that serve as guidelines, procedures and moral compass to all the employees working in an organization. These set of rules help the employees to understand what is acceptable or allowed while working with the company, as well as understanding the difference between right and wrong behaviors in their actions and decision-making.
Hence, individual employees do not have any influence over ethical expectations and behavior because it is out of their control and are primarily being defined by the top executives or management of the company.
<span>The correct answers are:- B. credit union- B. high-risk
Thus the sentence goes: George bought a new car at a car dealership that offered on-the-spot financing through a CREDIT UNION. George's credit score is poor, but he was still offered a HIGH-RISK loan.
These things are often associated with car dealerships to gain profit quick from customers who are quite impulsive. <span>
</span></span>