8.54 / 8.75 =0.975
1 - 0.975 = 0.025
0.025 x 100% ( and nearest thenth)
=2.5%
Answer:
Cross price elasticity using midpoint method = 0.56
Step-by-step explanation:
Using the mid-point method
Cross-price Elasticity of Demand = <u>% change in Quantity demanded of UPS</u>
% change of price of FedEx
%change in Quantity demanded of UPS
using Mid-point method = <u> Q2-Q1 </u> × 100
(Q1+Q2)÷ 2
= <u>1.3-1.2 </u> × 100
(1.2+1.3)÷2
= <u>0.1 </u> × 100
1.25
= 8%
% change in price of FedEx
using midpoint method =<u> P2-P1 </u>× 100
(P1+P2)÷ 2
=<u> 75-65 </u>× 100
(65+75)÷2
=<u> 10 </u> × 100
70
= 14.28%
Cross-price Elasticity of Demand = 8% ÷ 14.28%
using midpoint method = 0.56
Velocity with wind = 1,980 / 4.5 = 440 mph
Velocity against wind =1,980 / 5.5 = 360 mph
Plane in still air - wind speed = 360
Plane in still air + wind speed =440
Adding both equations:
2*Plane in still air = 800
Plane in still air = 400 mph
Plane in still air + wind speed =440
Therefore, wind speed = 40 mph
Answer:
Height of the kite from the ground is 29.2 feet.
Step-by-step explanation:
For better explanation of the solution, see the figure attached :
The angle formed by the height of kite to that of the surface of the ground is right angle.
⇒ m∠ABC = 90°
Let angle of elevation be θ
Now, to find height of the kite : find length of AB
In right angled triangle ABC , using tan rule, we have
Hence, Height of the kite from the ground is 29.2 feet.
<h2>Answer</h2>
0.43
<h2>Explanation</h2>
Remember that 
Since the problem is telling us "Among tenth graders", we must focus on the 10th graders row only. From the row, we can infer that the frequency is the number of 10th graders who prefer going to sporting events, so
. Now, the sum of all frequencies will be the sum of all the 10th graders, so
. Let's replace the values:



And rounded to the nearest hundredth:
