We know that
volume of a bar of soap=2*4*0.5----> 4 in³
<span>A bar of soap is sold for $3 individually
</span>so
$3/4-----> 0.75 $/in³
<span>A three-pack of the same soap costs $8
so
$8*(3*4)----> 0.67 $/in</span>³
<span>if you buy the three-pack you save-----> [0.75-0.67]=0.08 $/in</span>³
the answer is
$0.08
R(t)=10t+20. This shows the first 20 pesos, and the additional 10 pesos for every hour. Hope this helps.
Answer:
c.33.08
Step-by-step explanation:
add all of them together and you get 140.7 divded by 5 and get 33.08
When tow solids of similar shape that is assuming to be a box in this case, having a length ratio of 2:9, we get the ratio of the surface areas equal to the<span>square of the ratio of their edges. This is becaue the surface area is equal to the area of the base (square) which is the square of the side. Answer is B.</span>