Market value = $310,000
Since market value for tax purposes is 40% of the actual market value,
Market value for tax assessment = $310,000*40% = $124,000
Tax rate per $1000 of assessed valuation = $145.10 or 14.51% of the assessed value
Hence tax to be paid by leo = $124000*14.51% = $17992.40
Step-by-step explanation:
Only Q4 has clear details
therefore, solving Question 4,
1 euro = $1.17
then, €20.46 =20.46×1.17 = $23.93.
1 pound =1.28 dollars.
then, £12.60 = 12.60×1.28 =$16.128
therefore, MP3 in pound is cheaper in dollar by $7.81.
Mukat gets 40, Usha gets 8
Step-by-step explanation:
Mukat = 5 × Usha
After Mukat gives Usha 16 books ,Usha gets (16 + initial number of books) and Mukat gets (5 × Usha - 16)
Then Mukat = final number of books for Usha
5 × Usha - 16 = Usha + 16
(5 × Usha ) - Usha = 16+16
4 × Usha = 32
Usha = 8 i.e her number of books.
Mukat = 5×8=40.
I HOPE IT'S OK
Answer:
-3x-6y-2z
Step-by-step explanation:
(4x - 2y)-(7x+4y-2z) = 4x-2y-7x-4y-2z = -3x-6y-2z
I hope that's the answer.
To get the points at which the two boats meet we need to find the equations that model their movement:
Boat A:
vertex form of the equation is given by:
f(x)=a(x-h)^2+k
where:
(h,k) is the vertex, thus plugging our values we shall have:
f(x)=a(x-0)^2+5
f(x)=ax^2+5
when x=-10, y=0 thus
0=100a+5
a=-1/20
thus the equation is:
f(x)=-1/20x^2+5
Boat B
slope=(4-0)/(10+10)=4/20=1/5
thus the equation is:
1/5(x-10)=y-4
y=1/5x+2
thus the points where they met will be at:
1/5x+2=-1/20x^2+5
solving for x we get:
x=-10 or x=6
when x=-10, y=0
when x=6, y=3.2
Answer is (6,3.2)