Answer:
The critical t values are -1.746 and 1.746.
Step-by-step explanation:
Given information:
The weight of a USB flash drive is 30 grams and is normally distributed.
Population mean = 30
Sample size = 17
Sample mean= 31.9
Standard deviation = 1.8
Significance level, α=0.10
Null hypothesis: 
Alternative hypothesis: 
It is a two tailed test.
The t-critical values for a two-tailed test, for a significance level of α=0.1 are -1.746 and 1.746.
Therefore the critical t values are -1.746 and 1.746.
Answer:
(x+3)(x+2)
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
The women of the Seneca Falls Convention choose to echo the language of the Declaration of Independence for multiple reasons including:
A) Evoke an emotional response- The Declaration of Independence is often referred to in important speeches as a way to remind Americans of the reasoning for why we became a free nation during the late 18th century.
B) Show that they deserve similar rights to men- The Declaration of Independence says that "all men" are created equal. The women of this convention changed that wording to say that all people are equally and deserve equal treatment in the eyes of the law.
15
answers left
Looking for something specific?
See top answers
Ask your own questions
Learn with a massive community
+98
klondikegj and 98 others just upgraded their grades
ASK FIRST QUESTION
Click to let others know, how helpful is it
4.0
11 votes
THANKS 17
Report
Read more on Brainly.com - brainly.com/question/2719301#readmore
Use compound interest formula F=P(1+i)^n twice, one for each deposit and sum the two results.
For the P=$40,000 deposit,
i=10%/2=5% (semi-annual)
number of periods (6 months), n = 6*2 = 12
Future value (at end of year 6),
F = P(1+i)^n = 40,000(1+0.05)^12 = $71834.253
For the P=20000, deposited at the START of the fourth year, which is the same as the end of the third year.
i=5% (semi-annual
n=2*(6-3), n = 6
Future value (at end of year 6)
F=P(1+i)^n = 20000(1+0.05)^6 = 26801.913
Total amount after 6 years
= 71834.253 + 26801.913
=98636.17 (to the nearest cent.)
First divided 140 by 100 to find out how much 1 percent is
140 ÷ 100 = 1.4
multiply 1.4 by 45 to find 45 %; 1.4 x 45 = 63
then add 63, which is 45%, to 140, which is 100%, and you get 203, which is 140 + 45%, or 145%
please mark brainliest if this helped you. I hope it did!