Answer:
A) 0.957 J
Explanation:detailed explanation and calculation is shown in the image below
QUESTION:-A beam of white light shines onto a sheet of white paper. An identical beam of light shines onto a mirror. The light is scattered from the paper and reflected from the mirror.
Describe how scattering by paper and reflection by a mirror are different from each other.
ANSWER: Scattering sends or reflects light from each point on the object in all directions, whereas reflection sends light from each point on the object in one direction only (or to one point)
<h2>Answer: at an angle

below the inclined plane.
</h2>
If we draw the <u>Free Body Diagram</u> for this situation (figure attached), taking into account only the gravity force in this case, we will see the weight
of the block, which is directly proportional to the gravity acceleration
:

This force is directed vertically at an angle
below the inclined plane, this means it has an X-component and a Y-component:



Therefore the correct option is c
<span>Here the force that is applied between the electron and proton is centripetal, so equate the two forces to determine the velocity.
We know charge of the electron which for both Q1 and Q2, e = 1.60 x 10^-19 C
The Coulombs Constant k = 9.0 x 10^9
Radius r = 0.053 x 10^-9m = 5.3 x 10^-11 m
Mass of the Electron = 9.11 x 10^-31
F = k x Q1 x Q2 / r^2 = m x v^2 / r(centripetal force)
ke^2 / r^2 = m x v^2 / r => v^2 = ke^2 / m x r
v^2 = ((1.60 x 10^-19)^2 x 9.0 x 10^9) / (9.11 x 10^-31 x 5.3 x 10^-11 )
v^2 = 4.77 x 10^12 = 2.18 x 10^6 m/s
Since one orbit is the distance,
one orbit = circumference = 2 x pi x r; distance s = v x t.
v x t = 2 x pi x r => t = (2 x 3.14 x 5.3 x 10^-11) / (2.18 x 10^6)
t = 33.3 x 10^-11 / 2.18 x 10^6 = 15.27 x 10^-17 s
Revolutions per sec = 1 / t = 1 / 15.27 x 10^-17 = 6.54 x 10^15 Hz</span>