Density is the mass of compound divided by its volume can be shown as follows:


40 mL of snow having 20 g of mass calculated from density.
Now, 10 cm of snow = 3.93 inches = 20 g
As, 10 inches of rain will produce 11 inches of ice as the volume of ice is bigger than rain water.
10 inches rain = 11 inches snow
3.93 inches of snow produced by

Thus, 3.57 incehs of rain produces by 10 cm snow.
Answer:
Follows are the solution to this question:
Explanation:
- Fact: In this, the ice is melted at 0 ° C.
- law: It is used to repeated experiments consistently showed which objects marked to both the contrary attract each law.
- Hypothesis: If carbohydrates and nitrogen are combined at 1500 ° C, they interact with one another.
- Theory: Protons, nuclei, or ions are made of Atoms. As these molecules could not be seen explicitly, such legal structure several experimental observations.
Answer:
A
Explanation:
Let's illustrate this; see the attachment.
We see that Mrs. Jacobson is pushing to the right with a force of 100 N and there is another opposite force pushing with a force of 15 N. Since these are in opposite directions, we can say that the force opposite to Mrs. Jacobson is pushing the fridge -15 N to the right (instead of 15 N to the left).
The net force would then be:
100 N + (-15 N) = 85 N to the right
The answer is A.
Answer:
C. The species became more resistant to the insecticide.
Explanation:
The more of something you receive, the more immune you are to it. For example, every year, many people get a flu shot. Flu shots contain small amounts of the flu, and it is inserted into your blood stream so that you may become more immune to the disease when it comes around. The same happens for many living things, including insects.
Answer:
The answer to your question is 7160 cm
Explanation:
Data
diameter = 1 mm
length = ?
amount of gold = 1 mol
density = 17 g/cm³
Process
1.- Get the atomic mass of gold
Atomic mass = 197 g
then, 197g ------------ 1 mol
2.- Calculate the volume of this wire
density = mass/volume
volume = mass/density
volume = 197/17
volume = 5.7 cm³
3.- Calculate the length of the wire
Volume = πr²h
solve for h
h = volume /πr²
radius = 0.05 cm
substitution
h = 5.7/(3.14 x 0.05²)
h = 5.7 / 0.0025
h = 7159.2 cm ≈ 7160 cm