I say it is C. Basically I just eliminate the potential answered down. A could not be the one since not all student in 2nd period got 100% and average students got below 95%. B cannot be it since both box plot have the same median. I do not think D is it because of how the answer is told. "The 4th period class should get the reward. Their lowest score is an outlier, and should be thrown out," it sound childish and makeing a joke to put "and should be thrown out." I may be wrong but that is my opinion. The relatively the best and reasonable answer is C.
<span />
2.8571 i think im not sure
20 crunchy munchy=2.50 this means 2.50/20=0.125 cents per candy (i assume is candy)
40 crunchy munchy=4.00 4/40=0.100 cents per candy - this is cheaper than previous one
1 quart of milk =1.50 dollars
you cant actuality compare candy to milk
Answer:
Astrid needs 280 tons of wood to build ships that can accommodate 2100 sailors
Step-by-step explanation:
Here, in this question, we want to know the amount of wood needed by Astrid to accommodate 2100 sailors.
From the question, we can see that 40 tons are needed to build a ship that can accommodate 300 sailors.
Now, we want to make a calculation for the amount of wood needed for 2100 sailors.
Let’s have it this way;
40 tons = 300 sailors
x tons = 2100 sailors
So mathematically,
x * 300 = 2100 * 40
x = (2100 * 40)/300
x = 280 tons of wood
We can see that 280 tons of wood are needed to build ships that can accommodate 2100 sailors