answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marat540 [252]
2 years ago
9

The ratio of boys to girls in a certain classroom was 2 : 3. If boys represented five more than one third of the class, how many

people were there in the classroom?
Mathematics
1 answer:
Tju [1.3M]2 years ago
6 0
Let the no. Of boys=x and that of girls=y.
The total no. Of students = x+y .
As given by statement the no. Of boys=x={(x+y)/3} + 5
This implies that
X=(x+y+15)/3
Also we know that x/y = 2/3 therefore
From this equation we get x=2y/3 and y=3x/2
By method of substitution we get
X=(x+3x/2+15)/3
•x=(15x+90)/2
•2x=15x+90
•-13x=90
X= -90/13
Now. Y= 3x/2=-270/26
Therefore total
no. Of students= -270/26+(-90/13)
•no. Of students= -450/26
According to me this is an imaginary question i mean how can their be a negative person
You might be interested in
Triangle J K L is shown. Angle K L J is a right angle. The length of hypotenuse K J is 10.9 centimeters and the length of L J is
scZoUnD [109]

Answer:

sin−1(StartFraction 8.9 Over 10.9 EndFraction) = x

Step-by-step explanation:

From the given triangle JKL;

Hypotenuse KJ = 10.9

Length LJ is the opposite = 8.9cm

The angle LKJ is the angle opposite to side KJ = x

Using the SOH CAH TOA Identity;

sin theta = opp/hyp

sin LKJ = LJ/KJ

Sinx = 8.9/10.9

x = arcsin(8.9/10.9)

sin−1(StartFraction 8.9 Over 10.9 EndFraction) = x

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Describe a real life multiplication situation for which an estimate makes sense
Drupady [299]
If you are trying to create a garden of potted plants, you would find out how much soil each pot needs/holds and multiply that by how many pots you plan to use. then you would go to the store for potting soil, which let’s say came in smaller packs and you need to purchase multiple. use multiplication estimation to estimate how many bags you’d need.
I know this is a dumb example...sorry this is one I remember from my fourth grade math teacher ahah
3 0
2 years ago
Your last five customer interactions lasted 2,3,6,8 and 4minutes how many minutes did i average across the 5
Phantasy [73]
So to find the avrage u r going to add all the numbers then divide by the nuber of nubers u have there  that will give u ur answer

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please Please Help Ne In This Math homework?!?!?!
weeeeeb [17]
6 is yes because they have the same angles and lengths while 7 is no because the angles are not the same
8 0
2 years ago
Which of the following statements are true of a least - squares regression equation? *
zaharov [31]
Where’s is your problem?
7 0
2 years ago
Other questions:
  • Han’s mother will not let him play outside in the snow until the temperature is above zero. Day High Temperature of Day Thursday
    15·2 answers
  • 3 + 5.2x= 1 - 2.8x how do I solve this?
    14·1 answer
  • The track team is trying to reduce their time for a relay race. First they reduce their time by 2.1 minutes. Then they are able
    5·1 answer
  • The cost to ride a ferris wheel is $2.00 per person. The ferris wheel has a capacity of 64 people. The amount of money collected
    10·1 answer
  • Triangle XYZ is equilateral with vertices located on circle W. Circle W is shown. Line segments W Y, W Z, and W X are radii. Lin
    8·2 answers
  • Caleb’s puppy weighs 2,250 grams. If the puppy weighed 600 grams at his last visit to the veterinarian’s office, what is the per
    14·1 answer
  • Helen gathered 37 mushrooms in three hours. How many mushrooms did she gather every hour, if she gathered 7 more mushrooms in th
    13·1 answer
  • Which system of equations below has no solution? A. y = 4x + 5 and y = 4x – 5 B. y = 4x + 5 and 2y = 8x + 10 C. y = 4x + 5 and y
    8·1 answer
  • Meadow is growing her hair out. The graph below shows how much her hair has grown over the last 8 months.
    7·1 answer
  • School lunches cost PHP 135.50 per week. About how much would 15.5 weeks of lunches cost?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!