answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gemiola [76]
1 year ago
10

A company has a $150 budget to provide lunch for its 20 employees. The options are to provide either roast beef sandwiches, whic

h cost $5 apiece, or tuna sandwiches, which also cost $5 apiece. The company also wants to use the entire budget. Suppose r represents the number of roast beef sandwiches it provides and t represents the number of tuna sandwiches. Which statement is correct?
Mathematics
2 answers:
Shkiper50 [21]1 year ago
5 0

Answer:

i know im vv late but i dont want anyone to get it wrong. anyway if your on e2020 i believe the correct answer is

D. The company cannot provide lunch for all 20 employees and use the entire budget because there is no solution to the system of equations mc019-r+t=20 and 5r+5t=150

Step-by-step explanation:

Stella [2.4K]1 year ago
3 0

Answer:

D

Step-by-step explanation:

The company cannot provide lunch for all 20 employees and use the entire budget because there is no solution to the system of equations r + t = 20 and 5 r + 5 t = 150.

You might be interested in
The list shows the area in square feet of each apartment available for rent in a building. 565, 961, 867, 517, 627, 714, 517, 72
gladu [14]
STEP 1:
put numbers in order from lowest to highest
517, 517, 565, 627, 714, 728, 867, 961

STEP 2:
find the difference between the lowest and highest numbers

961 - 517= 444 ft^2 range

ANSWER: The range of the areas is 444 ft^2.

Hope this helps! :)
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Your sister helped you get a dream job at a designer clothing store and one of the perks of the job is that you get 15% off all
Arturiano [62]

Answer:

$197.30 revenue.

Step-by-step explanation:

As long as we realise that 15% = $237.50 total revenue - 15% of that revenue $40.20 and the other 15% was totaled prior and kept to one side as seen as expenditure.

revenue = r  clothing purchase = p

r = (25 x 10 -12.50) - (p15% of e235)

r = (250 - 12.50) -( e235- p23.5 +11.73)

r = (237.50) - (expenditure 235- p35.73)

r = 237.50 -(expenditure 199.27)

r= 237.50

e = 199.27

p = 35.73

Answer with out including expenditure your sister revenue was $237.50

The 15% deduction cannot be confused with the deduction from clothes.

If we were to calculate 15% of $237.50 this would be 23.7+ 16.85 =$40.2

A different  Salary related 15% contribution payments = $40.20

If these were taken from $237.50

Then $237.50- $40.20 = $197.30 revenue, but we do not have to show expenditure in the total only the workings, which is still owed being $199.27- $40.20 already paid towards.

Extension = This means because $40.20 was deducted then expenditure still to be deducted outside of the question would be   e. $199.27 - $40.20 = 159.07 still owed. Saying that the 15% was to pay your sisters contribution to the clothes and not to the state.

5 0
2 years ago
Which multiplication equation can be used to explain the solution to 15 divided by 1/3
Anastaziya [24]

Answer:Multiply by the reciprocal, also sometimes referred to as "Keep, Change, Flip." Here is how it works. You rewrite the division question as a multiplication question by flipping the second fraction over. Next, keep the first number, change the division to multiplication and then flip the second fraction over.

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Identify the segment bisector of JK
nordsb [41]

Answer:

A segment whose length is 9 units.

Step-by-step explanation:

A segment whose length is 9 units.

All we have is a bisection that divides equally segment JK in two parts. And M is the Midpoint what reassures us that JM=MK, so plugging in:

3x+15=8x+25

3x-8x=25-15

-5x=10

5x=-10

x=-2

JM=3(-2)+15 =9

MK=8(-2)+25=9

4 0
2 years ago
In previous months, you ordered 80 boxes of pens per month. This month, you want to decrease the number of boxes of pens you ord
Lapatulllka [165]
80(0.40)=32
80-32=48 boxes of pens
3 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What are the solution(s) to the quadratic equation 50 – x2 = 0?
    13·2 answers
  • Twelve of the 20 students in Mr. Skinner’s class brought lunch from home. Fourteen of the 21 students in Ms. Cho’s class brought
    12·2 answers
  • Woody’s Cafe Real Estate tax of $1,110.85 was due on November 1, 2010. Due to financial problems, Woody was unable to pay his ca
    12·1 answer
  • For each babysitting job, Tamar charges $6 for bus fare plus $8 per hour. She only accepts babysitting jobs if the total charge
    7·2 answers
  • Explain how you can use a model to find 6x17
    9·2 answers
  • Find the average value of the function i = 15(1 - e1/2t) from t = 0 to t = 4. A. 7.5(1 + e-2) B. 7.5(2 - e-2) C. 7.5(2 + e-2) D.
    7·1 answer
  • 1.) You are one of five people who have been hired to mow the lawn at the local college. Each week, the dimensions of the plot y
    13·2 answers
  • (a) The function k is defined by k(x)=f(x)g(x). Find k′(0).
    10·1 answer
  • Lauren bought 4 bags of popcorn for $3.00. What is the unit rate per bag of popcorn."?
    12·1 answer
  • Mr.wilkins deposited $2,500 in a new account at his bank . •the bank pays 6.5% interest compounded annually on this account •mr.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!