A reversible reaction is a reaction that takes place in the ( formation of reactants to products and products to reactants simultaneously ). If the reaction were to ( be in dynamic equilibrium ), the rate of forward reaction would be equal to that of the reverse reaction.
hope this helps :))
Answer:
100g/mol
Explanation:
Given parameters:
Mass of unknown gas = 2g
Volume of gas in flask = 500mL = 0.5dm³
Unknown:
Molar mass of gas = ?
Solution:
Since we know the gas is at STP;
1 mole of substance occupies 22.4dm³ of space at STP
Therefore,
0.5dm³ will have 0.02mole at STP
Now;
Number of moles =
Molar mass =
=
= 100g/mol
Answer:
A voltaic cell
Explanation:
A voltaic cell is a device which converts chemical energy to electrical energy. The chemical reactions that take place inside the cell causes electrons to flow from anode to cathode hence, electricity is produced. A simple voltaic cell is made by placing two different metals in contact with an electrolyte separated by a salt bridge. The cathode is the negative electrode while the anode is the positive electrode. It is also called a galvanic cell.
In a voltaic cell having a copper/copper solution half cell, reduction occurs at the cathode. Hence, at the cathode copper II ions accept two electrons and become reduced to ordinary metallic copper. This causes the blue colour of the solution to become discharged (fade) as the cell continues to function.
<span>To draw an acceptable lewis structure we must first determine the number of valance elections of the molecule in the ground state, and then adjust the molecule to refect the molecular radial cation after one or more of the electrons have been removed from its outter most shell. The lewis structure should refect the best configuation with good resonance and stability.</span>
Answer:
The mass of water = 219.1 grams
Explanation:
Step 1: Data given
Mass of aluminium = 32.5 grams
specific heat capacity aluminium = 0.921 J/g°C
Temperature = 82.4 °C
Temperature of water = 22.3 °C
The final temperature = 24.2 °C
Step 2: Calculate the mass of water
Heat lost = heat gained
Qlost = -Qgained
Qaluminium = -Qwater
Q = m*c*ΔT
m(aluminium)*c(aluminium)*ΔT(aluminium) = -m(water)*c(water)*ΔT(water)
⇒with m(aluminium) = the mass of aluminium = 32.5 grams
⇒with c(aluminium) = the specific heat of aluminium = 0.921 J/g°C
⇒with ΔT(aluminium) = the change of temperature of aluminium = 24.2 °C - 82.4 °C = -58.2 °C
⇒with m(water) = the mass of water = TO BE DETERMINED
⇒with c(water) = 4.184 J/g°C
⇒with ΔT(water) = the change of temperature of water = 24.2 °C - 22.3 °C = 1.9 °C
32.5 * 0.921 * -58.2 = -m * 4.184 * 1.9
-1742.1 = -7.95m
m = 219.1 grams
The mass of water = 219.1 grams