Answer:
The mass density will be doubled
Explanation:
- Density is given by dividing the mass of a substance by its volume.
- An increase in mass causes an increase in density and vice versa, while a decrease in volume causes an increase in density and volume.
- Therefore, when the volume is halved, then the density will be doubled if the mass is kept constant.
- This has no effect on the number of moles as the mass is constant.
Answer:- 1840 g.
Solution:- We have been given with 3.35 moles of
and asked to calculate it's mass.
To convert the moles to grams we multiply the moles by the molar mass of the compound. Molar mass of the compound is the sum of atomic masses of all the atoms present in it.
molar mass of
= atomic mass of Hg + 2(atomic mass of I) + 6(atomic mass of O)
= 200.59+2(126.90)+6(16.00)
= 200.59+253.80+96.00
= 550.39 gram per mol
Let's multiply the given moles by the molar mass:

= 1843.8 g
Since, there are three sig figs in the given moles of compound, we need to round the calculated my to three sig figs also. So, on rounding off to three sig figs the mass becomes 1840 g.
Answer:

Explanation:
The number of molecules of KCN can be found by using the formula
<h3>N = n × L</h3>
where n is the number of moles
N is the number of entities
L is the Avogadro's constant which is
6.02 × 10²³ entities
From the question we have
N = 0.00048 × 6.02 × 10²³
We have the final answer as

Hope this helps you
You have a few steps to solve this one. First, we'll find the molar mass by percentage of each element in the molecule. Then, we'll divide each of those relative masses by the atomic mass of each element. The number of times the mass divides into the relative mass is the number of atoms of that element in the molecule:
C: 284.5 x .76 = 216.22
H: 284.5 x .128= 36.416
O: 284.5 x .112 = 31.864.
Now we divide out each element's atomic mass (from the periodic table). it's okay if they're approximated from the decimal answer.
C: 216.22 ÷ 12.011 ≈ 18
H: 36.416 ÷ 1.008 ≈36
O: 31.864 ÷ 15.999 ≈ 2
Therefore, the molecular formula is C18H36O2.
The empirical formula would be found by dividing out all factors of those subscript numbers. In our case, all of them can be divided by 2. The empirical formula would be C9H18O