A taco costs $5
This is because there was no difference in the cost except for $5. The only item added was one taco. Drinks cost $2 each.
a)
Answer: 0.91 m
Explanation:
We know that,
P.E. = m g h
Where,
P.E = Potential energy
m = Mass of the object
g = acceleration due to gravity (9.8 m/s²)
It is given that, m = 1.5 kg
P.E. = 13.44 J
⇒ 13.44 = 1.5 kg × 9.8 m/s² × h
⇒ h = 0.91 m
Hence, apple sits om 0.91 m tall counter.
b)
Answer: 216 J
Explanation:
P.E. = m g h
Weight, mg = 120 N ( given)
height, h = 1.8 m ( given)
The energy possessed by the suitcase is due to virtue of its position (gravitational potential energy)
P.E. = 120 N × 1.8 m = 216 J
Hence, the energy possessed by the suitcase sitting on the counter is 216 J.
Answer:
selling 36 muffins at a discount rate of 10% off the original price
Step-by-step explanation:
Answer:
The required equation is: 
The stopping distance of your car if you were moving at 95 mph is 458.47 feet.
Step-by-step explanation:
Consider the provided information.
Part (A)
Let us consider "s" is the distance "v" is the velocity and "k" is the constant of variation.
It is given that the stopping distance of a car varies directly as the square of the velocity of car when the brakes are applied
This can be written as:
......(1)
It is given that A car moving at 85 mph can stop in 367 feet.
Substitute v=85 and s=367 in above formula and solve for k.




Now to find the equation that relates the stopping distance to the velocity substitute the value of k in equation 1.

Hence, the required equation is: 
Part (B)
Calculate the stopping distance of your car if you were moving at 95 mph.
Substitute the value of v=95 in 



Hence, the stopping distance of your car if you were moving at 95 mph is 458.47 feet.