Answer:

Explanation:
Given that,
The radius of sphere, r = 5 cm = 0.05 m
Net charge carries, q = 7.5 µC = 7.5 × 10⁻⁶ C
We need to find the surface charge density on the sphere. Net charge per unit area is called the surface charge density. So,

So, the surface charge density on the sphere is
.
Answer:
The distance and height of the object is 6 m and 2 m.
The image is virtual and upright.
Explanation:
Given that,
Focal length = 0.25 m
Length of image = 0.080 m
Image distance = 0.24 m
We need to calculate the distance of the object
Using formula of lens

Put the value into the formula




We need to calculate the magnification
Using formula of magnification

Put the value into the formula


We need to calculate the height of the object
Using formula of magnification



A convex mirror produce a virtual and upright image behind the mirror.
Hence, The distance and height of the object is 6 m and 2 m.
The image is virtual and upright.
<span>1.0344645 MJ
The minimum energy need is the potential energy of the car at the top of the ramp and is given by
mass*gravity*height
mass is known, gravity is assumed to be 9.81m/s^2 as it is on earth, and height must be calculated using trigonometry.
height=sin(9 degrees)*710m=111meters
so
potential energy = 950kg*111m*9.81m/s^2=1.0344645 MJ
Using the law of the conservation of energy we can assume that the energy expended to push the car up the incline was at least the potential energy gained by moving 111m against the pull of gravity.</span>
Answer:
red shift, indicating that the universe is expanding
Explanation:
Doppler effect occurs when a source of a wave (e.g. light, or sound waves) moves relative to an observer; as a result of this relative motion, the wavelength of the wave appears lengthened/shortened to the observer. Two situations can occur:
- The source of the wave is moving towards the observer - in this case, the wavelength of the wave becomes shorter. If the wave is visible light, such as the light emitted by distant galaxies, this means that the wavelength of the light shifts towards the blue-end of the spectrum (blue-shift)
- The source of the wave is moving away from the observer - in this case, the wavelength of the wave becomes longer. If the wave is visible light, such as the light emitted by distant galaxies, this means that the wavelength of the light shifts towards the red-end of the spectrum (red-shift)
In our universe, we observe a red-shift for all the distant galaxies: this means that these galaxies are moving away from us, so this is an indication that the universe is expanding.
Answer:
heat is not absorbed by the system
A rapid shift occurs between gas compression and expansion.
All heat is transformed to work done by the system.
Explanation: