The problem statement gives the correct answers for parts (a) and (b). The total number of roots of the characteristic polynomial is the dimension of the matrix: 6. The eigenvalues are the zeros of the characteristic polynomial, 3 (multiplicity 2), 6 (multiplicity 3), and -1.
(c) The matrix is not invertible when one or more eigenvalues is zero. None of yours are zero, so the matrix is invertible.
The shelf should sell for $235.20.
Marking the price up by 60% means taking 160% of the cost:
160% = 160/100 = 1.6; 1.6(147) = 235.20
Answer:
8% or 0.08
Step-by-step explanation:
Probability of missing the first pass = 40% = 0.40
Probability of missing the second pass = 20% = 0.20
We have to find the probability that he misses both the passes. Since the two passes are independent of each other, the probability that he misses two passes will be:
Probability of missing 1st pass x Probability of missing 2nd pass
i.e.
Probability of missing two passes in a row = 0.40 x 0.20 = 0.08 = 8%
Thus, there is 8% probability that he misses two passes in a row.
Answer:
Each unit cost $800
Step-by-step explanation:
Annual compensation = $48,000
Annual number of units sold = 2000
Commission on each item sold = 3%
Compensation for 2000 units = $48,000
Compensation for 1 unit = $48,000/2000 = $24
Cost of one unit = compensation for one unit ÷ commission on one unit = $24 ÷ 3% = $24 ÷ 0.03 = $800