Answer:
She rode her bike 20 miles... I believe this may be a trick question.
Step-by-step explanation:
Let's break down this problem...
If she is going at a rate of 5 miles per hour while walking than the maximum she could have walked in 5 hours is 25 miles.
If Angela rode her bike for 20 miles, and the got off her bike and walked "<em>the rest of the way</em>" then she should have walked 50 miles. However as we already know her rate is 5 miles per hour while walking, and therefore could only have covered half that distance in 5 hours.
Is this a multiple choice question? Is there any misssing informaation?
12 divided by 3 is 4
if 2 of each of these is stripped that means 8/12 are striped
Answer:
(A) The residents of Belmont are more likely to use public transportation because the city has the highest population density.
Step-by-step explanation:
correct on edge
Answer:
P(t) = 10t - 400
Step-by-step explanation:
Selling price of each ticket = $10
Cost of setting up the dance= $400
Profit = Revenue - cost
Revenue = price × quantity
Revenue that will maximize profit = 10t
where t= quantity of tickets that maximises profits
Cost = $400
Profit(t) = Revenue - cost
P(t)= 10t - 400
That would be 30C4 - combinations of 4 from 30.
= 30*29*28*27
---------------- = 27,405 Answer
4 * 3 * 2 * 1