Answer:
Q1. 13 passengers
Q2. 0.1756 (approx. 0.18)
Step-by-step explanation:
Q1. 267 seats are available on the plane
5% is expected to fail to show up
Hence, no of passengers expected not to show up = 267 * 0.05
= 13.35 (approx 13 passengers)
Q2. See working in the attachment as I had to explain it step by step.
Answer:
76075, 76076, 76077
Step-by-step explanation:
<u>There are 3 teams; Team A, Team B and Team C</u>
<em>Team A has most wins</em>
<em>Team C has least wins</em>
<em>Team B is in between</em>
<u>All these will be consecutive numbers.</u>
<em>Team B: x</em>
<em>Team A: x + 1 (most wins)</em>
<em>Team C: x - 1 (least wins)</em>
<em>Team A + Team B + Team C = Total number of wins</em>
x + x + 1 + x - 1 = 228228
3x = 228228
x = 76076
<em>Wins of Team B : x =</em> 76076
<em>Wins of Team A : x + 1 = 76076 + 1 =</em> 76077
<em>Wins of Team C : x - 1 = 76076 - 1 =</em> 76075
Therefore, in the 2010 season, Team A had 76077 wins, Team B had 76076 wins and Team C had 76075 wins.
!!
The answer is 10 cm
Imagine cement cover as a rectangle which volume is 660,000,000 cm3. So this rectangle has width (w = 60m), length (l = 110m), and height (h = ?). The height of the rectangle is actually a thickness of the cement layer. So, we will use the formula for the volume (V) of the rectangle to calculate the thickness:
V = w · l · h
It is given:
V = 660,000,000 cm³
w = 60 m = 60 · 100 cm = 6,000 cm
l = 110 m = 110 · 100 cm = 11,000 cm
h = ?
Using the formula: V = w · l · h
660,000,000 = 6,000 · 11,000 · h
660,000,000 = 66,000,000 · h
⇒ h = 660,000,000 ÷ 66,000,000 = 10 cm