Answer:
THE CURRENT REQUIRED TO PRODUCE 193000 C OF ELECTRICITY IS 35.74 A.
Explanation:
Equation:
Al3+ + 3e- -------> Al
3 F of electricity is required to produce 1 mole of Al
3 F of electricity = 27 g of Al
If 18 g of aluminium was used, the quantity of electricity to be used up will be:
27 g of AL = 3 * 96500 C
18 G of Al = x C
x C = ( 3 * 96500 * 18 / 27)
x C = 193 000 C
For 18 g of Al to be produced, 193000 C of electricity is required.
To calculate the current required to produce 193 000 C quantity of electricity, we use:
Q = I t
Quantity of electricity = Current * time
193 00 = I * 1.50 * 60 * 60 seconds
I = 193 000 / 1.50 * 60 *60
I = 193 000 / 5400
I = 35.74 A
The cuurent required to produce 193,000 C of electricity by 18 g of aluminium is 35.74 A
Answer:
H₃PO₄/H₂PO₄⁻ and HCO₃⁻/CO₃²⁻
Explanation:
An acid is a proton donor; a base is a proton acceptor.
Thus, H₃PO₄ is the acid, because it donates a proton to the carbonate ion.
CO₃²⁻ is the base, because it accepts a proton from the phosphoric acid.
The conjugate base is what's left after the acid has given up its proton.
The conjugate acid is what's formed when the base has accepted a proton.
H₃PO₄/H₂PO₄⁻ make one conjugate acid/base pair, and HCO₃⁻/CO₃²⁻ are the other conjugate acid/base pair.
H₃PO₄ + CO₃²⁻ ⇌ H₂PO₄⁻ + HCO₃⁻
acid base conj. conj.
base acid
Answer:


Explanation:
<u>Calculation of the mass of chromium as:-
</u>
Moles = 1.002 moles
Molar mass of chromium = 51.9961 g/mol
The formula for the calculation of moles is shown below:
Thus,

<u>Calculation of the mass of neon as:-
</u>
Moles =
moles
Molar mass of neon = 20.1797 g/mol
Thus,

c. A full s subshell is able to shield a newly filled p subshell from the nucleus, making the first electron in a p subshell easy to remove.
Explanation:
From the given options, a full s-sublevel is able to shield a newly filled p-subshell from the nucleus thereby making the first electron in a p-subshell easy to remove is correct.
What is ionization energy?
Ionization energy is a measure of the readiness of an atom to lose an electron.
First ionization energy is the energy required to remove the most loosely held electron in the gas phase.
The size of an atom/element depends on the number of electrons it contains. The more the electrons, the larger its size.
- The larger an atom becomes the lesser the ionization energy needed to remove the first electron from its outermost shell.
Electron - electron repulsion occurs when two electrons in the same sub-level repels one another.
Shielding effect is the ability of the inner electrons to protect the outer electrons from the pull of the nuclear charge.
In option C, a s-subshell has a greater shielding effect than the p,d and f sub-shell in that order.
A newly introduced electron in the p-sublevel will be loosely held and easier to remove.
Learn more:
First ionization energy brainly.com/question/2153804
#learnwithBrainly